Lincoln University Past Scholars

We are extremely proud of the scholars that have been a part of the Lincoln University Basketball Scholarship Program – here is a quick list detailing some of the achievements during, or before, their time at LU:

James Cawthorn – Lincoln High School (Christchurch) – NZ U20 team 2014; Trialist for NZ Breakers Development Squad 2013; NZ U23 National Champion and Tournament Team 2015; 2017; Canterbury Men’s Team (Argentina Tour) 2016; CBA Men’s Premier Grade MVP 2017

Sam Dixon – St. Bede’s College (Christchurch) – Referee for the Women’s Basketball Championship 2012 – 2014; Lincoln University Blues Award 2012; North Canterbury Referee of the Year 2012 (all codes)

Charlotte Eglinton – Rangi Ruru Girls’ School (Christchurch) – Canterbury U19 team 2015, 2016; CBA U20 First Team 2016

Nick Erwood – Burnside High School (Christchurch) – Canterbury Men’s Team (Argentina Tour) 2014, 2016; CBA U23 Club Co-MVP 2013; NZ U23 National Champion 2015

Caitlin Grice – Wellington Girls’ College (Wellington) – NZ U19 Tournament Team 2015; CBA Women’s Premier Finals MVP 2016; Waitaha U23 Team 2018

Courtney Hamblin (Post Graduate Scholar) – Rangiora High School (North Canterbury) – All District team while at Dakota State University 2011-2014; NZ U20 team 2010; Canterbury Wildcats 2010-2011, 2016-2017

Aled Jones – New Plymouth Boys’ High School (New Plymouth) – Taranaki Mountain Airs 2014; NZ U20 team 2011; CBA U23 Club MVP 2015; Canterbury Men’s Team (Argentina Tour) 2016

Ihaia Kendrew – Hillmorton High School (Christchurch) – Second Place at A Boys Schick Nationals (2017); Thomson Trophy All Star (2017, 2018); Scored 58 points in Thomson Trophy game (2018)

Joseph King – Rosmini College (Auckland) – Hibiscus Coast U23 Men 2013 (NZ Champions); Rosmini College 2011 (NZ Champions)

Petelo Leaupepe – Scots College (Wellington) – Canterbury/Waitaha U23 team 2018

James Levings – St. Bede’s College (Christchurch) – Canterbury U19 team 2012; NZ U23 National Champion and Tournament Team 2015; Canterbury Men’s Team (Argentina Tour) 2016

Bianca Malifa – Mueller College (Brisbane) – Otago U19 and NBC Women 2015; Canterbury U23 2016; CBA U20 Club MVP 2016; Canterbury Wildcats 2017

Jamie Maoate – Palmerston North Boys’ High School (Palmerston North) – Manawatu Jets Training Squad 2013

Bailey McDougall – James Hargest High School (Invercargill) – Canterbury Wildcats 2013; NZ U20 team 2012; Southland Pearls (WBC) 2012

Panashe Nyashanu – Hamilton Boys’ High School (Hamilton) – Waikato U19 team 2016

Connie Poletti – New Plymouth Girls’ High (New Plymouth) – NZ U18 team and Junior Tall Fern 2014; NZ Secondary Schools Championship Tournament Team 2014; Tall Ferns Trialist 2015; Canterbury Wildcats 2015, 2017, 2018, 2019

Sophie Schrader – St. Margaret’s College (Christchurch) – Canterbury U19 team 2015, 2016; Canterbury Wildcats Training Squad 2015; NZ U16 Trialist 2013; Waitaha U23 team 2018

Xavier Shaw – Montana State University-Northern (USA) – Taranaki Mountain Airs 2012, 2015, Canterbury Rams 2016; Trialist for NZ Breakers Development Squad 2013; Canterbury Men’s Team (Argentina Tour) 2016

Sam Smith – Tauranga Boys’ High School (Tauranga) – NZ U18 team 2013; CBA U23 Club MVP 2014; NZ U23 Tournament Team 2014

Anastasia Tauamiti – Middleton Grange High School (Christchurch) – Canterbury U23 team 2013

Ben Williams – Massey High School (Auckland) – NZ U20 team 2014; Waitakere Rangers Training Squad 2014; Samoan Senior Men’s Team 2014; Canterbury Rams 2017

Josiah Williams – Rangitoto College (Auckland) – NZ Secondary School Champions 2015; Finals MVP in Auckland School Competition 2015; Waitakere U23 team 2016; Canterbury/Waitaha U23 team 2017, 2018; CBA U23 Club Finals MVP 2017